Advertisement
davies craig transmission oil cooler, hydra-cool, 30 plate, 20mm thick, 281mm w x 300mm h, hose clamp, kit

More Images
Seller's Description
Transmission Oil Cooler 30 Plate Hydra-Cool® (Part #679)
The Hydra-Cool® 30-Plate Transmission Oil Cooler provides exceptional cooling performance for heavy-duty and high-performance applications. It features a patented dimple plate and fin design, making it suitable for 4WDs, V8 engines, and commercial vehicles.
Features & Benefits:
- 33% more efficient than comparable tube-and-fin designs
- Internal turbulation for maximum heat transfer
- Pre-drilled mounting plates for quick and easy installation
- 100% pressure tested at 150 PSI for quality assurance
- Compact design for versatile mounting options
KIT CONTENTS | |
| Description | Units |
| Hydra-Cool® 30-Plate Transmission Oil Cooler | 1 |
| 3/8" Hose (1.4 meters) | 1 |
| Hose Clamps | 4 |
| Quick Fit Kits (Nylon Ties x4) | 2 |
| Instructions | 1 |
SPECIFICATIONS | |
| Plates | 30 |
| Overall Dimensions (Width x Height) | 281mm x 300mm |
| Core Dimensions (Width x Height) | 281mm x 265mm |
| Inlet/Outlet Size | 3/8" (9.5mm) |
| Heat Transfer Rate | 15,710 BTU/HR |
| Fluid Capacity | 100ml |
$200.97 Purchase directly from our trusted partner VPW. Buy Now on VPW
Advertisement
Enquire about this part
| Ad Id | JPFD5329456 |
| Stock | DC-679 |
Report This Ad
Finance
Enquire about this part
Advertisement
Advertisement