
Seller's Description
Electric Water Pump (EWP®) & Fan Digital Controller Kit (Part #8002)
The Digital Controller provides optimal control for Davies Craig 12/24 Volt Electric Water Pumps and Electric Fans. It is compatible with EWP®80, EWP®115, EWP®130, EWP®150, Thermatic® Electric Fans, and billet-style Electric Water Pumps.
This controller features an improved design with a slimmer appearance and a seven-pin plug tucked away at the base. It offers two mounting options:
- Bracket
- Nylon Plate
Functions:
- Manages the EWP® by varying the pump speed based on coolant temperature.
- Controls the operation of your electric engine fan.
The controller allows temperature settings between 40°C (104°F) and 110°C (230°F), matching your engines thermostat. It also supports EWP® and fan run-on after ignition shutdown for either 3 minutes or until -10°C (-14°F) below the set temperature to prevent heat soak.
Sensor Wire Length: 250cm, increased to 380cm (October 2020)
KIT CONTENTS | ||
| Item | Description | Units |
| 1 | EWP® Digital Controller Assembly | 1 |
| 2 | Wiring Harness (includes 10AMP Fuse) | 1 |
| 3 | Temp Sensor 1/4 NPT | 1 |
| 4 | In-Line Adaptor (35mm Hose Fittings) | 1 |
| 5 | Hose Clamps | 2 |
| 6 | Ring Terminal | 1 |
| 7 | Rubber Sleeves 3mm (For larger hoses, use Part #18511, sold separately) | 2 |
| 8 | Mounting Options: Nylon Plate, Bracket | 3 |
| 9 | Instructions | 1 |
| 10 | Sensor Instructions | 1 |
TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
| Voltage Range | 12V DC to 29V DC |
| Display LCD Size | 64.6mm x 55.6mm |
| Maximum Current | 12 Amps |
| Targeted (Set) Temperatures | 40°C (104°F) to 110°C (230°F) |
| Fan Cut-In Temp | 3°C (5.4°F) above the targeted temperature |
| Overrun/Shut Down | -10°C below target temperature or 3 minutes |
$246.02 Purchase directly from our trusted partner VPW. Buy Now on VPW
Enquire about this part
| Ad Id | JPFD5263667 |
| Stock | DC-8002 |