Advertisement
davies craig water pump, remote electric, 115lpm/30gpm, ewp115, 12v, kit

More Images
Seller's Description
EWP®115 Nylon Kit Remote Electric Water Pump (12V) (Part #8025)
The EWP®115 Nylon Electric Water Pump is designed to deliver 115 litres per minute of coolant flow. It is suitable for small, medium, large, high-performance, and 4WD vehicles. This pump enhances engine cooling control, capacity, power, torque, and fuel efficiency.
The EWP®115 is a practical alternative to mechanical belt-driven pumps, which sap engine power. Hardwired into your electrical system, it bypasses the engine, freeing up to an additional 10kW (13hp). It is also widely used in intercooler applications.
KIT CONTENTS | |
| Part Description | Units |
| EWP®115 Nylon 12V | 1 |
| EWP® Basic Wiring Harness | 1 |
| Hose Clamps | 2 |
| Red Wire Joiner | 1 |
| Red 6mm Ring Terminal | 1 |
| Relay - 12V 40 Amp 5 Pin with Resistor Protection | 1 |
| Screw - Self Tap 8x3/8 BZ | 1 |
TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
| Voltage | 12 Volt Pump |
| Operating Voltage | 3V DC to 15V DC |
| Maximum Current | 10A @ 13V |
| Flow Rate (Max) | 139 L/min (36.7 US gal/min) @ 13V DC |
| Operating Temp. | -40°C to 120°C (-40°F to 248°F) |
| Pump Design | Clockwise centrifugal with volute chamber |
| Pump Weight | 920 grams (2.03 lbs) |
| Pump Material | Nylon 66 - 30% Glass-Filled |
| Burst Pressure | 500 kPa (72.5 PSI) |
| Seal | Ceramic Face Seal |
| Self-Priming | No |
| Fits Hose Sizes | 35mm to 51mm (1?" to 2") |
| Push-On Fitting Size | 38mm Inlet & Outlet (Options: 44mm with 3mm Sleeve #8510, 51mm with 6mm Sleeve #8511) |
EWP & Controller Installation Demonstration
$246.88 Purchase directly from our trusted partner VPW. Buy Now on VPW
Advertisement
Enquire about this part
| Ad Id | JPFD5110000 |
| Stock | DC-8025 |
Report This Ad
Finance
Enquire about this part
Advertisement
Advertisement