Advertisement
davies craig water pump, remote electric, 115lpm/30gpm, ewp115, 12v, kit

More Images
Seller's Description
EWP®115 Alloy Kit Remote Electric Water Pump (12V) (Part #8040)
The EWP®115 Alloy Electric Water Pump delivers 115 litres per minute of coolant flow and is ideal for small, medium, large, high-performance, and 4WD vehicles. It improves engine cooling control, capacity, and fuel economy while enhancing power and torque.
This pump is a practical alternative to belt-driven water pumps, which sap engine power. By hardwiring the EWP®115 into your electrical system, it bypasses the engine and releases up to an additional 10kW (13hp). It is also extensively used in intercooler applications.
KIT CONTENTS | |
| Part Description | Units |
| EWP®115 Alloy 12V | 1 |
| EWP® Basic Wiring Harness | 1 |
| Hose Clamps | 2 |
| Red Wire Joiner | 1 |
| Red 6mm Ring Terminal | 1 |
| Relay - 12V 40 Amp 5 Pin with Resistor Protection | 1 |
| Screw - Self Tap 8x3/8 BZ | 1 |
TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
| Voltage | 12 Volt Pump |
| Operating Voltage | 3V DC to 15V DC |
| Maximum Current | 10A @ 13V |
| Flow Rate (Max) | 139 L/min (36.7 US gal/min) @ 13V DC |
| Operating Temp. | -40°C to 120°C (-40°F to 248°F) |
| Pump Design | Clockwise centrifugal with volute chamber |
| Pump Weight | 920 grams (2.03 lbs) |
| Pump Material | Aluminum (Powder Coated) |
| Burst Pressure | 500 kPa (72.5 PSI) |
| Seal | Ceramic Face Seal |
| Self-Priming | No |
| Fits Hose Sizes | 35mm to 51mm (1?" to 2") |
| Push-On Fitting Size | 38mm Inlet & Outlet (Options: 44mm with 3mm Sleeve #8510, 51mm with 6mm Sleeve #8511) |
EWP & Controller Installation Demonstration
$272.87 Purchase directly from our trusted partner VPW. Buy Now on VPW
Advertisement
Enquire about this part
| Ad Id | JPFD5114437 |
| Stock | DC-8040 |
Report This Ad
Finance
Enquire about this part
Advertisement
Advertisement