davies craig water pump, remote electric, 115lpm/30gpm, ewp115, 12v w/ controller, kit

Seller's Description
EWP®115 Alloy Combo Remote Electric Water Pump & Controller (12V) (Part #8950)
The EWP®115 Alloy 12V Electric Water Pump offers total control over engine cooling with the included LCD EWP®/Fan Digital Controller. This system is suitable for small, medium, large, high-performance, and 4WD vehicles, improving engine cooling control and capacity while enhancing power, torque, and fuel economy.
Mechanical belt-driven water pumps sap engine power. By replacing or complementing them with the EWP®115, which is hardwired into your electrical system, you can free up to an additional 10kW (13hp). The pump is also extensively used in intercooler applications.
COMBO CONTENTS | |
| Part Description | Units |
| EWP®115 Alloy | 1 |
| EWP®/Fan Digital Controller & Mounting Plate + Bracket | 1 |
| Sensor Thermal - Coolant Temp - 1/4" NPT Thread | 1 |
| Adaptor - Nylon - Inline, 38mm (2 x 1/4" NPT) | 1 |
| 1/4" NPT Nylon Bung | 1 |
| Wiring Harness | 1 |
| Hose Clamps | 4 |
| Screw - Self Tap 8x3/8 BZ | 1 |
| Blue 6mm Ring Terminal | 1 |
TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
| Operating Voltage | 3V DC to 15V DC |
| Maximum Current | 10A @ 13V |
| Flow Rate (Max) | 139 L/min (36.7 US gal/min) |
| Operating Temp. | -40°C to 120°C (-40°F to 248°F) |
| Pump Weight | 920 grams (2.03 lbs) |
| Pump Material | Aluminum (Powder Coated) |
| Burst Pressure | 500 kPa (72.5 PSI) |
| Inlet & Outlet | 38mm Push-on Barb (Options: 44mm with 3mm Sleeve #8510, 51mm with 6mm Sleeve #8511) |
EWP & Controller Installation Demonstration
$423.60 Purchase directly from our trusted partner VPW. Buy Now on VPW
Enquire about this part
| Ad Id | JPFD5116033 |
| Stock | DC-8950 |